Haberler

İstanbul/Bakırköy'deki Capacity Alışveriş Merkezi B1 katında "Çanakkale 1915'in Sessiz Tanıkları" adlı harp objeleri sergisi açılacak. Ressam ve koleksiyoner Yavuz BALKAN'ın özel koleksiyonundan oluşacak olan sergi 15 - 25 Mart 2018 tarihlerinde saat 10.00 ila 22.00 arasında meraklısıyla buluşacak.

Ayrıca 17 Mart 2018 saat 14:00'te araştırmacı - yazar Orhan KARAVELİ'nin katılımıyla bir imza günü düzenlenecek ve okuyucuları için kitaplarını imzalayacak.

 

 

Çanakkale Savaşları ve Harp Tarihi Derneği tarafından düzenlenen "Çanakkale Söyleşileri" isimli seri programların bir yenisi daha gerçekleştirildi. 09.02.2016 günü icra edilen programda Emekli Deniz Albay Haluk Çağlar'ın "Çanakkale Savaşlarında Mayın Harekâtı" isimli anlatımına yoğun ilgi olduğu gözlendi. Çanakkale Deniz Müzesi Komutanlığı, Yüzbaşı Ahmet Saffet Konferans salonunda gerçekleştirilen söyleşi programında konuşmacı Haluk Çağlar projeksiyon görüntüsü eşliğinde hazırladığı grafik çalışmalardan örnekler sunarak, Birinci Dünya Savaşı öncesi ve sıralarında Çanakkale Boğazı'na döşenmiş olan mayın hatları, bu mayınların cinsleri, mayın hatlarının oluşturulması sırasındaki faaliyetler, savaş öncesi İngiliz yetkililerin Çanakkale Boğaz'ının korunması yönünde Osmanlı Makamları'na iletmiş oldukları öneriler gibi konular, programa ilgi gösteren konuklara aktarıldı. Anlatım konusunun geniş detaylar ve önemli bilgiler içermesi sebebiyle süre geniş tutuldu. Konuşmacı Haluk Çağlar'ın anlatım konusunu gayet hassas bir şekilde önem sırası içinde hazırlamış olduğu ve konu başlıkları ile alt başlıkları belli bir kronoloji içinde izleyicinin odaklanması için yüksek bir tempo ile aktardığı gözlendi.

 

 

 

9 Ocak 2016 günü Seddülbahir Köy meydanında, bundan 100 sene önce düşmanın Çanakkale Muharebelerinde amacına ulaşamayarak mağlup edilmesi sonucu işgal ettikleri yarımadayı tahliye etmesi hakkında düzenlenen bir tören programı yapıldı. Devlet Kurumları ve halk tarafından çoşkulu bir katılım sağlanarak düzenlenmiş olan tören programı ile günün önemi ve anlamı üzerinde konuşmalar yapılarak hafızalarda kuvvetli bir şekilde tazelendi. Devlet kurumları ve bazı belediyelerin destekledikleri tören programı içinde, programa katılacak halkın bölgeye erişimi için ulaşım araçları tahsis edildi. Seddülbahir Köyündeki Atatürk Anıtı'na çelenk konulmasının ardından, saygı duruşu ve İstiklal Marşı okunması ile tören programı başladı.

 

 

 

Çanakkale Savaşları ve Harp Tarihi derneğinin düzenlediği, "Çanakkale Savaşlarında Tahliye Harekatı" isimli söyleşi gerçekleştirildi. Çanakkale Çimenlik Kalesi (Deniz Müzesi Komutanlığı) Konferans Salonu'nda gerçekleştirilen söyleşide, Çanakkale savaşları konusunda duayen isimlerden Kenan Çelik'in anlatımında, Gelibolu Yarımadası'nda aylarca süren muharebelerin 1. Dünya Savaşı kapsamında diğer cephelerle olan ilişkileri ve sebep-sonuç ilişkileri ve benzerlikleri hakkında örneklerle başladığı anlatımlarına, düşman kuvvetlerinin yarımadayı tahliye etmesine dek olan safhalarını ve tahliye zamanına ilişkin değerlendirmelerde bulunuldu.

Dr. Tuncay YILMAZER

 

Çanakkale savaşları ve Balkan Savaşı ve diğer cepheler hakkında yapılan araştırma sonuçları, bilgi, belge ve makale gibi topluma fayda sağlayacak çalışmalara yer verilmekte olan "Gelibolu'yu Anlamak" bir kaynak web sitesi, yaklaşık 13 senedir bu konulara merak duyan kişilere veya araştırmacılara yardımcı olmaktadır. Dr. Tuncay Yılmazer tarafından faaliyeti sürdürülen web sitesinde, Çanakkale Savaşı hakkında bilgiler fazlaca yer almaktadır. Bu konuda yazılmış makaleler, fotoğraflar ve diğer araştırma yazılarına bu web sitesi aracılığı ile ulaşmak mümkündür. Konularında uzman ve yetkin kişiler tarafından ele alınan araştırma yazılarına ve makalelere yer ver site içinde, Çanakkale Savaşı ile ilgili yazı, özel yazı, araştırma gezileri ve röportajlar gibi konuların yayınlanmasından ziyade, yine bazı etkinliklerin duyuruları ve haberlerine rastlamak imkanı da bulunmaktadır.

© 2015 - 2018 www.canakkalemuharebeleri1915.com