seddlbahir1.jpg

Alçıtepe (Kirte) - Seddülbahir Yolu

 

Koordinat:

40° 05´ 29.86" K - 26° 13´ 38.03" D

40° 04´ 27.70" K - 26° 12´ 46.86" D

40° 02´ 47.18" K - 26° 11´ 30" D

Kirte Deresi ile Kanlı Dere arasındaki sırt hattı boyunca kuzeydoğu – güneybatı istikametinde Alçıtepe (Kirte) köyünden Seddülbahir Köyü’ne uzanır. 6400 metre uzunluğundaki yol, Alçıtepe çıkışında Cemilbey Deresi’nden sonra batıya yönelir. Necatibey Dere’yi geçince yol ikiye ayrılır. Bu iki yoldan da Seddülbahir’e gidilebilse de güneybatı yönünde uzanan yol esastır. Bu kavşaktan 1km. güneybatıya Yüzbaşı Süreyya Sırtı’ndan devam edildiğinde Altıparmağın (Papazın) Bağı’na varılır.

 İngilizlerin Kirte yolu civarında en son ilerledikleri hat olan Papazın Bağı olmuştu. 7 Ağustos’ta 42’nci İngiliz Tümeni sabah Kirte Deresi doğusundan icra ettiği taarruz Papazın Bağı civarında bir miktar gelişerek Türklerin 1’inci hat siperlerinin bir kısmı ele geçirilmişti. 7 – 13 Ağustos tarihleri arasında karşılıklı hücumlarla el değiştiren siperler bu tarih sonunda bağın büyük kısmı İngilizlerin elinde kalmıştı. Bu bölgedeki karşılıklı hatlar düşmanın yarımadayı tahliyesine kadar pek fazla bir değişikliğe uğramamıştı.

Papazın Bağı’ndan sonra yine düz olarak güneybatı yönünde devam eden yol sırasıyla; Çamyayla Mevkii, Recepbey Bayırı, Yalçı Tepe’den geçerek Çukurbağlar Mevkii’ne ulaşır. Kirte Deresi’ni geçtikten sonra Zeytinli Bayır kenarından Seddülbahir Köyü’ne varılır. 1915 yılında kullanılan yol ile bugün mevcut olan yol aynıdır.

Savaşan iki taraf için de taktik açıdan belirgin bir hat olduğundan sorumluluk alanı belirlemede önemli rol oynamıştı. Seddülbahir –Yalçıtepe arası Türk topçu ateşinden gözetleme bakımından korunaklı olduğundan İtilaf Devletlerince kullanılsa dahi, daha kuzey bölümü Türklerin gözü önünde devam ettiğinden muharebeler boyunca ancak geceleri kısıtlı olarak kullanılabilmişti.

Uydu Görünümü

Alçıtepe(Kirte) - Seddülbahir Yolu (Sarı Kesik Çizgiler)

 Dönemin Haritaları
Osmanlı 1/25.000'lik  haritada Kirte Yolu( Kırmızı kesik çizgiler)
İngiliz Haritasında Kirte Yolu( Sarı kesik çizgiler)
 
 
 
Dönemin fotoğrafları
Kirte yolu Çamyayla Mevkii civarı (Alçıtepe istikameti)
 
 Kirte Yolu (Çamyayla Mevkii bölgesi, Sağ ilerde Alçı Tepe)
 Kirte Yolu
 
Günümüz fotoğrafları
 
Çamyayla Mevkii'nde Seddülbahir yönü
 
 
 
 
Çamyayla Mevkii'nde Alçıtepe yönü
 

Konuyla İlgili Olan Görselleri Yüksek Çözünürlüklü Olarak İnceleyebilirsiniz

 

 

 

 

© 2015 - 2018 www.canakkalemuharebeleri1915.com