seddlbahi3.jpg

Tekke Koyu (W Beach)

 

Koordinat:

40° 03´ 01.07" K - 26° 10´ 03.78" D

Karacaoğlan Tepenin güneyinde 300 metre uzunluğunda 30 metre derinliği olan koydur. Koyu çevreleyen Tepe ve sırtlar dik olmakla beraber Çukurhendek Derenin bu yükseltileri oymasıyla yukarı doğru kolayca çıkma olanağı vardır.

Düşmanın yarımadaya çıkış için kullanabileceği 1’inci öncelikli çıkarma noktası olarak kabul edildiğinden engel sistemi de oldukça geliştirilmişti. Deniz kenarına yakın koyun bir ucundan diğer ucuna kadar bir kuşak tel engeli, ilerlemeyi önleyici çeşitli engeller ve mayın döşenmişti. Bu engel sisteminin gerisindeki sırtlara 12’nci Piyade Bölüğü mevzilenmişti. Tekke koyuna bakacak şekilde bir takımı Karacaoğlan Tepede bir takımı Tekke Sırtında ve ihtiyat takımı da Karacaoğlan Tepe gerisindeydi.

25 Nisan sabahı yoğun topçu ateşinden sonra saat 6’ da iki kademe halinde bir İngiliz taburu Tekke Koyuna çıkmaya çalışmıştı. 12’nci bölüğün sadece tüfek ateşi ile ağır zayiata uğramışlar, çıkarmanın zorlandığı anlaşılınca donanmanın topları tekrar 12’nci bölük üstüne korkunç ateşine başlamıştı. Saat 9’a doğru 2 tabur kuvvetine erişen İngilizler sırtlara doğru ilerlemeye başlamışlardı. Saat 11’e kadar direnen bölük güney ve kuzeyden ilerleyen düşmanını karşısına alarak savunmaya devam etmek için Ay Tepeye çekilmek zorunda kalmıştı.

Muharebelerin devamında Tekke Koyu, İngilizlerin bazı yardımcı gemileri batırılmak suretiyle oluşturulan dalgakıranla bir liman haline getirilmişti. Ana ikmal merkezi olarak kullanılan koy, 9 Ocak 1916 tarihinde yarımadayı son terk ettikleri yer olacaktı.

Uydu Görünümü

Dönemin haritaları

Osmanlı Tahkimat haritasında Tekke Koyu

İngiliz manzara krokisinde W Beach

Dönemin fotoğrafları

Karaya çıkarılan ambulans at arabasının çekilmesi

Günümüz fotoğrafları

Doğudan görünüm

Batıdan görünümü

Konuyla İlgili Olan Görselleri Yüksek Çözünürlüklü Olarak İnceleyebilirsiniz

© 2015 - 2018 www.canakkalemuharebeleri1915.com